Czym jest wizualizacja 3D w projektowaniu wnętrz?

  Blog

Chcesz zlecić wykonanie profesjonalnej wizualizacji 3D swojej inwestycji? Zleć to świetnym specjalistom z branży – wybierz usługi od Wnętrza Na Plus. Warto!

Wstęp

Wizualizacja 3D to jedna z bardzo chętnie wybieranych usług, dostępnych w ofercie dobrych projektantów wnętrz. Zanim jednak zdecydujemy się na zamówienie takiej właśnie wizualizacji, dobrze jest wiedzieć, czym ona jest w istocie. Aby zdobyć więcej wiedzy w tym temacie, zachęcamy do lektury poniższego wpisu. Prezentujemy w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do uważnej lektury!

Spis treści

Wstęp
Czym jest modelowanie w projektowaniu wnętrz?
Renderowanie – co to takiego?

Streszczenie artykułu

Wizualizacja 3D to jeden z bardzo często zlecanych i niezwykle popularnych sposobów na udaną współpracę z dobrym projektantem wnętrz. Warto wiedzieć, że w ofercie doświadczonego specjalisty z branży inwestorzy otrzymają dostęp do modelowania oraz renderowania. Z tych usług po prostu warto skorzystać!

Artykuł

Gdyby chciało się w wielkim skrócie określić, czym jest wizualizacja 3D, to byłoby to zobrazowanie wyglądu gotowego już mieszkania. Będzie to jednocześnie zobrazowanie tego, co projektant miał na myśli oraz przedstawienie efektu końcowego jego prac. Warto wiedzieć, że na proces powstawania wizualizacji 3D ogromny wpływ będą miały dwa procesy projektowe. Tu mowa o modelowaniu oraz renderowaniu. Więcej na ich temat w dalszej części naszej publikacji.

Czym jest modelowanie w projektowaniu wnętrz?

Modelowanie to proces związany z tworzeniem w specjalnym programie niezwykle szczegółowego, trójwymiarowego modelu projektowanego wnętrza. Model ten powinien być nie tylko doskonałym odwzorowaniem układu funkcjonalnego wnętrza, ale powinien przedstawiać również wszystkie z elementów zaprojektowanego wyposażenia i wykończenia wnętrza. Tu mowa głównie o meblach, zabudowach, jak również dekoracjach umieszczonych w przestrzeni mieszkalnej. Tego typu model przedstawiać będzie również dokładny kształt wszystkich elementów mieszkania, wraz z wyszczegółowieniem gabarytów poszczególnych elementów. Warto podkreślić, że to właśnie podczas modelowania 3D zapadać będzie większość najważniejszych decyzji dotyczących finalnego wyglądu wnętrz mieszkalnych. Niemniej jednak modelom 3D brakować będzie dość sporo do realistycznej grafiki, ponieważ wszystkim z elementów uwzględnionych w tych modelach brakować będzie “wypukłości”.

Renderowanie – co to takiego?

Renderowanie w projektowaniu wnętrz będzie takim procesem, w którym silnik renderujący (czyli specjalny program komputerowy), tworzyć będzie wizualizacje z poszczególnych kadrów z modelu. W ramach tego procesu więc mowa o otrzymaniu dostępu do w pełni realistycznych faktur oraz cech charakterystycznych poszczególnych materiałów – np. uwidocznieniu struktury sęków na drewnie czy delikatnego połysku na meblach. W procesie renderowania pojawia się także światło, dzięki czemu możliwe staje się osiągnięcie dostępu do niezwykle realistycznych efektów wizualizacji wnętrza mieszkalnego lub użytkowego. Takie efekty zaś są bardzo doceniane przez wszystkich inwestorów korzystających z usług dobrych projektantów wnętrz.