Czym jest projekt koncepcyjny wnętrza i co warto o nim wiedzieć?

  Blog

Czym jest projekt koncepcyjny wnętrza lub budynku? Dlaczego warto go zamówić w dobrym biurze projektowym? Zapraszamy do lektury wpisu naszych ekspertów.

Wstęp
Gdyby chciało się w wielkim skrócie określić, czym jest projekt koncepcyjny, z pewnością wskazać należałoby na skonfrontowanie oczekiwań klienta z realnymi możliwościami lokalizacyjnymi oraz technicznymi danego lokalu. Czy warto zamawiać projekt koncepcyjny u profesjonalistów z branży? Jakie korzyści przyniesie takie rozwiązanie? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Streszczenie artykułu
Dobrze wykonany projekt koncepcyjny wnętrza lub budynku pozwoli na to, by móc wykorzystać jak najlepiej jego potencjał oraz stworzyć maksymalnie komfortowy układ funkcjonalno – użytkowy. Efektem takiego projektu jest stworzenie przestrzeni idealnie dopasowanej do konkretnych potrzeb – doskonale ustawnej i świetnie wyposażonej. Warto zamówić projekt koncepcyjny wnętrza!

Spis treści
1. Wstęp
2. Przygotowanie układu funkcjonalnego
3. Co zawiera projekt koncepcyjny?

Artykuł
Podczas pierwszego spotkania z projektantem czy architektem wnętrz, omawia się oczekiwania klientów i poznaje ich upodobania estetyczne i nie tylko. To wówczas jest czas na to, by klient mógł podzielić się inspiracjami, które bardzo mu się podobają i podobny efekt chciałby uzyskać we własnej przestrzeni mieszkalnej czy użytkowej. Podczas takiego spotkania mogą pojawić się już pierwsze wstępne koncepcje prac projektowych. Żeby jednak można było mówić o konkretnej realizacji danego projektu, trzeba zweryfikować możliwości techniczne lokalu i wszystko dokładnie wymierzyć. Z jakich etapów składa się profesjonalny projekt koncepcyjny wnętrza?

Przygotowanie układu funkcjonalnego
Projekt koncepcyjny wnętrza jest nierzadko pomijany przez inwestorów. Dlaczego z niego rezygnujemy? Wielu osobom wydawać się może, że jest to niepotrzebne wydanie pieniędzy. Jak się okazuje – są w ogromnym błędzie. Istotą dobrze przygotowanego projektu koncepcyjnego pozostaje bowiem przygotowanie optymalnego układu funkcjonalnego wnętrz, jak najlepiej dopasowanego do potrzeb użytkowników. Właściwy dobór odpowiednich gabarytowo pomieszczeń sprawi, że przemieszczanie się między nimi będzie możliwie najbardziej funkcjonalne i wygodne zarazem.

Co zawiera projekt koncepcyjny?
Na profesjonalnie przygotowany projekt koncepcyjny składa się wiele elementów: rzuty, przekroje, elewacja budynku oraz liczne wizualizacje przedstawiające dokładny pomysł na wykonanie bryły, wraz z jej formą, a nawet kolorystyką. Warto zaznaczyć, że w projekcie koncepcyjnym nie będzie wyszczególnionej specyfikacji materiałów budowlanych, ale w dokumentacji kładzie się przede wszystkim nacisk na jak najlepsze przygotowanie układu funkcjonalno – użytkowego dla budynku lub wnętrz, które będą miały spełniać ściśle określone funkcje. Celem zamówienia takiego projektu będzie też poznanie i wykorzystanie maksymalnego potencjału lokalu lub budynku – dzięki czemu będzie można mówić o jak najlepszym wykorzystaniu tego potencjału. Często okazać się może, że teraz nawet najbardziej nieustawne pomieszczenie może zostać zaprojektowane wyjątkowo komfortowo i przestronnie.